Зірка Мензатюк
Зірка Захаріївна Мензатюк – відома українська, сучасна, дитяча письменниця, журналістка і володарка низки престижних літературних премій. Народилася в 1954 році в селі Мамаївці Чернівецької області. Писати почала, коли навчалася у другому класі. Дебютувала поетичними творами ще в 11-річному віці.
Закінчивши школу, вступила на факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Після його закінчення стала кореспонденткою, працювала у редакціях регіональних та загальноукраїнських газет. Але кар’єра кореспондента була не для неї, тому з 1988 року вона присвятила себе творчості для дітей. ЇЇ перша дитяча книга вийшла в 1990 році.
Сьогодні Зірка Мензатюк є авторкою понад п’ятнадцяти чудових книг для дітей та підлітків. Популярність серед юних читачів талановита письменниця здобула завдяки яскравим пригодницьким сюжетам, наповненим веселими пригодами, чарівними персонажами, а також цікавими розповідями про національні святині та історичне минуле України.
Творчість письменниці має яскраво виражений національний мотив. Вона відноситься до тих сучасних авторів, які в своїх творах активно розвивають рідну мову і культуру. Її книги друкуються не лише в Україні, а й перекладаються у США, Словаччині та Польщі.
Особливе місце у творчому доробку письменниці належить повісті «Як я руйнувала імперію». Це дивовижна розповідь про останні роки українських земель у складі Радянського Союзу, про ті часи, коли заборонялося любити свою Батьківщину, бути патріотом рідної землі. Сюжет повісті – динамічний та захопливий. Головна героїня – звичайна школярка Яринка, яка живе з батьками у Києві, а літо проводить у бабусі в селі. Саме там і розгортається більша частина подій. На березі Прута дівчинка знаходить нових друзів, безліч пригод і навіть перше кохання.
Герої повісті – підлітки, що дружать, сваряться, хуліганять, часом навіть вдаються до чарів, і при тому опиняються у вирі життєвих змін, що відбуваються в Україні. Авторка описує, як ще зовсім юна команда підлітків усвідомлює таку просту істину: «Ми – українці!».
Для сучасних дітей, які народилися вже у вільній державі, нашій Україні, ці події знайомі хіба що зі сторінок підручників з історії, спогадів батьків, бабусь та дідусів. Це книга про те, як Україна почала «прокидатися від радянського сну». Читаючи повість стає зрозумілим, чому були неминучими й наступні потрясіння, що їх зазнала Україна.
У книзі є багато приміток, які допомагають розібратися у радянських реаліях – пояснюється, як працює телефон-автомат, хто такі «совки», що таке «дефіцит» та багато іншого.